c e l n í  ř í z e n í 

  G l o b á l n í  z a j i š t ě n í  c e l n í h o  d l u h u 

Vážení deklaranti,

dne 1.7.2002 nabyla účinnosti novela celního zákona (zák. č. 13/1993 Sb. ve znění zák. č. 35/1993 Sb., 113/1997 Sb., 63/2000 Sb. 256/2000 Sb., 265/2001 Sb. a 1/2002 Sb., dále jen “CZ”), která přináší celou řadu změn. K významným změnám došlo též v oblasti zajištění celního dluhu.


Dle čl. II novely CZ zanikají k 1.10.2002 práva a povinnosti z rozhodnutí o povolení nezajišťovat celní dluh, jakož i práva a povinnosti vyplývající z rozhodnutí o povolení zajišťovat globálně celní dluh u jiných operací než režim tranzitu *).

Budete-li v brzké době žádat Celní úřad Zlín o povolení zajišťovat celní dluh formou globální záruky, považujeme za vhodné, upozornit Vás na některá úskalí povolovacího řízení.

Vzhledem k předpokládanému značnému zatížení celního úřadu, lze předpokládat, že celní úřad plně využije lhůt pro vydání rozhodnutí, uvedených v § 260b CZ, tj. 60, popř. 90 i více dní ode dne podání žádosti. S lhůtami souvisí i kvalita a úplnost podání. Dle § 260a odst. 5 CZ není-li žádost doložena stanovenými podklady podle odstavce 4 a nejsou-li ověřované skutečnosti celnímu orgánu známy, vyzve celní orgán žadatele k předložení chybějících podkladů v jím stanovené lhůtě, která nesmí být kratší než 30 dnů. Ode dne odeslání výzvy do dne, kdy celní orgán požadované podklady obdrží, lhůta pro rozhodnutí podle § 260b neběží. Nebudou-li požadované podklady předloženy ve stanovené lhůtě, je žádost neplatná a pohlíží se na ni, jako kdyby nebyla podána.

Tímto chceme upozornit také na skutečnost, že již “pouhé” provedení finanční analýzy prověřovaných osob je z hlediska odborného i časového velmi náročné. Finanční analýza sama o sobě je pouze jedním z podkladů pro povolovací řízení v oblasti povolování zajištění celního dluhu formou globální záruky, nikoliv však jediným.

*) Poznámka: Čl. II novely CZ odst. 3

Práva povinnosti z rozhodnutí o povolení zajišťovat globálně celní dluh celní dluh u jiných operací než režim tranzitu, vydaných přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, zanikají dnem 1. října 2002.

Pokud osoba ručitele nebude splňovat kritéria předepsaná celními předpisy, celní úřad v souladu s § 260d CZ žádost zamítne. Novou žádost lze v tomto případě podat nejdříve po 12 měsících ode dne oznámení zamítavého rozhodnutí.

Vzhledem k výše uvedenému Vám doporučujeme podrobně si prostudovat příslušná ustanovení CZ a vyhlášky, která se zajištění celního dluhu formou globální záruky týkají,popřípadě přílohu tohoto dopisu, ještě než budete žádost podávat. Ze zkušenosti lze říci, že tak předejdete řadě nepříjemností a komplikací. Máte-li zájem, lze po předchozí dohodě, případné nejasnosti konzultovat osobně s pracovníky celního úřadu.

  Bc. Josef Duchoň   
ředitel celního úřadu

  Náležitosti žádosti o povolení globálního zajištění celního dluhu:

  1. Přesné označení žadatele
  2. Nutno předložit výpis z Obchodního rejstříku, popř. živnostenský list (postačí kopie), eventuelně plné moci pro řízení ve věci žádosti (v případě, že žádost není podepsána statutárním zástupcem žadatele).

  3. Přesné označení příjemce žádosti - CÚ u kterého má být záruka používána (Celní úřad Zlín)
  4. Z ustanovení §260a odst. 1) a §260e CZ ve vztahu k § 8 odst. 1 písm. b) CZ vyplývá, že příslušným k udělení povolení globálního zajištění celního dluhu u jiných operací než režim tranzitu je celní úřad, u něhož bude globální záruka používána.

    V praxi to znamená, že žádost musí být podána zvlášť u každého celního úřadu, v jehož územní působnosti hodlá budoucí uživatel zboží projednávat.

  5. Vlastní žádost o povolení ručitele a užívání globální záruky (může jít o dvě samostatná povolovací řízení)

Zde žadatel navrhne osobu ručitele (nejčastěji půjde pravděpodobně o banku) a požádá o užívání globální záruky pro operace jiné než tranzit. Osoba ručitele i budoucího uživatele musí splňovat kriteria předepsaná CZ.

  R u č i t e l :

Dle § 260 odst. 2 písm. a) CZ může být ručitelem pouze česká osoba, rozdílná od dlužníka (v první řadě od uživatele), které být ručitelem povolil CÚ na žádost budoucího uživatele globální záruky. Českou osobou je fyzická osoba mající bydliště a právnická osoba se sídlem na území České republiky, ale i zahraniční osoba podnikající na území České republiky prostřednictvím organizační složky, avšak pouze ve věcech týkajících se tohoto podnikání (viz. § 2 písm. b) a c) CZ). Pokud bude jako ručitel navržena pojišťovna, musí jí být v souladu s ust. § 7 odst.3 zákona č. 363/1999 Sb., v platném znění povoleno provozování tohoto produktu - provozování pojistného odvětví č. 15 neživotních pojištění.


Dále musí splňovat kriteria stanovená dle § 260 ods. 3 CZ, tj.:

  • řádně a včas plní povinnosti vyplývající z celních předpisů (např. platební kázeň);
  • její finanční situace musí být taková, že může splnit každý celní dluh, který zaručila (k ověření slouží finanční analýza viz. níže doklady předkládané se žádostí);
  • nebyla pravomocně postižena za závažné nebo opakované porušení celních nebo daňových předpisů v průběhu 3 let nazpět (viz. § 107 odst. 5 CZ).

K prokázání, zda se ručitel nedopustil závažného nebo opakovaného porušení celních předpisů nebo předpisů o daních a poplatcích bude dostačující čestné prohlášení uživatele i ručitele.

  U ž i v a t e l :

Podle § 258 CZ může používání globální záruky celní orgán povolit na žádost české osoby, která ji hodlá v budoucnu používat a :

  • nebyla pravomocně postižena za závažné nebo opakované porušení celních předpisů nebo předpisů o daních a poplatcích v průběhu 3 let před podáním žádosti, (viz . § 107 odst. 5 CZ) a


  • režim, v němž má být celní dluh globální zárukou zajištěn, používá pravidelně a nikoliv pouze příležitostně.

K prokázání, zda se uživatel nedopustil závažného nebo opakovaného porušení celních předpisů nebo předpisů o daních a poplatcích bude dostačující čestné prohlášení uživatele i ručitele.


  K žádosti se přikládají tyto podklady :


I.Podklady požadované dle § 260a odst. 4 písm. a) CZ pro osobu ručitele i uživatele, kterými se rozumí osvědčení ne starší 60 dnů příslušného finančního úřadu a okresní správy sociálního zabezpečení, že daňové povinnosti a jiné dávky jsou řádně a včas plněny.

II.Podklady požadované dle § 260a odst. 4 písm. b) CZ pro osobu ručitele i uživatele. Předkládají se kopie daňových přiznání za dva roky nazpět. Součástí daňového přiznání nebo hlášení jsou i přílohy vyznačené v příslušném tiskopise, nikoliv pouze příslušný formulář; daňové přiznání musí splňovat podmínky stanovené ustanovením § 40 odst. zák. č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků. Z kopií musí být zřejmé, že bylo příslušnému finančnímu úřadu přiznání podáno.

III.Podklady požadované dle § 260a odst. 4 písm. c) CZ pro osobu ručitele i uživatele. Účetní závěrka, kterou tvoří rozvaha (bilance), výkaz zisků a ztrát a příloha (viz. § 18 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví), musí být v souladu s § 20 téhož zákona ověřena auditorem (dále viz. např. Hlava IV zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník…, zák. 21/1992 Sb., o bankách).

…a dále podklady uvedené v § 162 odst. 3. vyhlášky MF č. 252/2002 Sb (dále jen “vyhláška”).

  Doplňující podklady za každé účetní období, pokud nejsou povinně součástí přílohy k účetní závěrce:

  • přehled o peněžních tocích (výkaz cash flow),
  • přehled poskytnutých úvěrů a půjček včetně splatnosti a úrokových sazeb,
  • přehled uzavřených leasingových smluv,
  • přehled dlouhodobého hmotného majetku zatíženého zástavním právem,
  • celková výše nákladových úroků (pokud je předkládán výkaz zisku a ztrát ve zkráceném rozsahu),
  • osvědčení o řádném plnění odvodových povinností na zdravotní pojištění ne starší 60 dnů,
  • bankovní reference,
  • pojistné smlouvy, je-li sjednáno pojištění celních dluhu, pojištění proti podnikatelským rizikům.

  Jiné podklady v CZ nebo vyhlášce neuvedené, vyžádá-li si je celní úřad:


  • kopie výpisu z běžných účtů, ne starší 30 dnů,
  • rozvaha a výkaz zisků a ztrát, eventuelně výkazy cash flow atp. k poslednímu dni předcházejícího měsíce

Dále žadatel jmenovitě uvádí režim(y) či jiné operace, které mají být používány na podkladě globální záruky. To je důležité pro zhodnocení splnění požadavků na osobu budoucího uživatele globální záruky dle § 258 odst. 1 písm. b) CZ (četnost prováděných operací, …).

Dále zde žadatel navrhuje výši globálně zajištěného celního dluhu.

Dle § 259 odst. 2 CZ v jiných operacích než režim tranzitu lze použít globální záruku k zajištění celního dluhu nebo dluhů, které vznikly nebo by mohly vzniknout ze zajištěných operací, až do výše zaručené částky. Uživatel globální záruky odpovídá za to, že celní dluh nebo součet celních dluhů, které vznikly nebo by mohly vzniknout ze zajištěných operací, nepřekročí zaručenou částku. Dojde-li k překročení zaručené částky, je uživatel globální záruky povinen o této skutečnosti neprodleně informovat celní orgán, který globální záruku povolil.

Dle § 161 odst. 4 vyhlášky zaručená částka u jiných operací než režim tranzitu se stanoví podle § 257 zákona tak, že

a) vznikl-li celní dluh propuštěním zboží do režimu volného oběhu, dočasného použití s částečným osvobozením od dovozního cla a aktivního zušlechťovacího styku v systému navracení, porušením podmínek stanovených pro režim s podmíněným osvobozením od cla nebo podmínek stanovených pro dočasné uskladnění činí zaručená částka 100 % částky tohoto celního dluhu,

b) mohl-li by celní dluh vzniknout propuštěním zboží do režimu s ekonomickým účinkem, činí zaručená částka nejvýše 10 % částky tohoto celního dluhu.


  P ř í k l a d :


Globální záruka je povolena ve výši 500 000,- Kč. Uživatel (deklarant) při celním řízení předkládá celkem 3 celní prohlášení, jimiž navrhuje propustit zboží do režimu volného oběhu a zároveň předkládá osvědčení o globální záruce. Vzniklý celní dluh u jednotlivých celních prohlášení (JCD) je rozvržen takto: 1. JCD – 150 000,- Kč, 2. JCD – 250 000,- Kč, 3. JCD – 150 000,- Kč. Zajištění lze akceptovat pouze pro libovolnou kombinaci dvou případů (150 000 + 250 000 nebo 150 000 + 150 000). Globální záruku lze opětovně použít až po zaplacení příslušné částky celního dluhu (v tomto případě minimálně 50 000,- Kč).

Dále zde žadatel předkládá záruční listinu navrhovaného ručitele v souladu s § 256 odst 1 písm. b) CZ, respektive s § 155 vyhlášky (odkaz na vzor v Příloze č. 71 vyhlášky).

Dále žadatel předkládá formulář Osvědčení o globální záruce shodný se vzorem uvedeným v Příloze č. 74 vyhlášky.

Žádost je doložena doklady potřebnými k identifikaci nejen žadatele (uživatele) ale i ručitele, popř. dalších osob.